Dizaino Indeksas LT-2021 kviečia

Pavasarinė šiluma grąžina mums tikėjimą, kad pandeminio karantino sukaustymas netruks amžinai ir kad žmonės vėl galės laisvai bendrauti, atvirai kurti ir nevaržomai keliauti. Išgyvenęs tiek vidinį, tiek visuotinį kovidą, su nauja energija grįžta ir Dizaino Indeksas LT – persiorganizavęs ir sustiprėjęs. Ruošiamasi išleisti ne tik fizinį leidinį metų gale, bet ir iš esmės atnaujinti internetinį portalą, tapsiantį skaitmeniniu inovatyvių paslaugų įrankiu tiek dizaineriams, tiek visiems dizaino vartotojams.

Todėl pats laikas parodyti visiems, kas buvo sukurta, kol pasaulis stovėjo. Žinoma, dizaineriai net ir tuo metu triūsė – traukite savo eskizus, koncepcijas, sumanymus ir idėjas į saulės šviesą, siųskite Dizaino Indeksui LT įvykdytų projektų vaizdus, pelnytus apdovanojimus ir prizus! Laukiame visų Jūsų geriausių dizainų, bet labiausiai tų, kurie sukurti, realizuoti ar pademonstruoti tarp 2016 ir 2021 metų.

Niekas neliks be dėmesio, visi bus pagerbti ir ras sau promo naudą projekte Dizaino Indeksas LT! Dalyvavimas šioje iniciatyvoje yra visiškai NEMOKAMAS, tad niekuo nerizikuojate, o laimėti galite labai daug. Prognozuojama, kad po karantino atlaisvinimo visu pajėgumu įsisuks buvusių ryšių, parodų ir noro bendrauti karuselė, visas pasaulis bus alkanas naujovių ir karštligiškai sieks kompensuoti prarastus metus. Būkime pasiruošę tam! Lietuvos dizaino sąjunga, šio projekto vystytoja, atvers visus savo pasaulinių kontaktų kanalus, informuos (ir neabejotinai – sudomins!) dešimtis dizaino tinklaveikos partnerių visuose kontinentuose apie Lietuvos dizaino pasiekimus, supažindins su autoriais ir prekių ženklais. Jūs turite būti čia, todėl būsite ir ten! Tad, sveiki atvykę, įsitaisykite patogiau ir prisisekite diržus!

Prof. Tadui Baginskui – 85-eri!

Lietuvos dizaino patriarchui, buvusiam Dizaino katedros vedėjui ir buvusiam Lietuvos dizainerių sąjungos pirmininkui profesoriui Tadui Baginskui sukanka 85-eri metai! Išskirtinės inteligencijos, išminties ir tolerancijos profesionalas, per kelis dešimtmečius išugdęs ištisas kartas Lietuvos dizainerių, suformavęs šios veiklos asmenybės standartą. Diplomatas ir gudrus lapinas, sugebėjęs laviruoti ir mirtinai nesusipykti net su tais, kurie jo paties pakviesti į Dizaino katedrą, ne kartą vertė jį iš kėdės. Vertintojas – sunku rasti bent panašių gebėjimų įžvelgti patį esmės dugną turintį žmogų. Iškalbingas ir įtraukiantis pasakotojas: kas neatsimena, kaip profesoriui atėjus į auditoriją paskaitos pradžioje, iš apspitusių besiklausančių jo studentų po kelių valandų…jis likdavo vienas. Legendinį profesoriaus humoro jausmą žino visi. Užsukus į Katedrą net ir po daugelio metų, sutiktas koridoriuje sakydavo: nusikaltėlis negali negrįžti į nusikaltimo vietą. Ir pats nuoširdžiai kikendavo kiekvieną sykį. Įžvalgus ir žvėrišką intuiciją turintis žmogus. Kas jau kas, o jis tiksliai žino, kad ne Karalius yra pagrindinė figūra šachmatų lentoje. Ramus, solidus ir niekur neskubantis…dabar jau gali pasakyti: klaidų nepadariau. Gal.

Sveikiname, profesoriau!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pandemija stabdo pasaulį

Įsisiūbavus pandemijos Covid-19 sukeltiems suvaržymams, visame pasaulyje stabdomos, atidedamos arba perkeliamsos į kitus metus įvairios parodos, konferencijos ir kiti svarbūs kultūriniai (ir dizaino) įvykiai. Šiemet nebus nei Milano Salode del Mobile, nei olimpiados. „Dizaino Indeksas LT-2020“ greičiausiai taip pat bus bendrinamas su kitų metų leidiniu.

Įkurta Lietuvos Dizaino sąjunga

Juridinių asmenų registre įregistruota LIETUVOS DIZAINO SĄJUNGA. Asociaciją įsteigė būtinas pagal Lietuvos meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymą Meno kūrėjų skaičius. Lietuvos dizaino sąjunga tęsia 33 metų brandos sulaukusią Lietuvos dizainerių sąjungos veiklą, tradicijas, įdirbį, projektus, sumanymus ir idėjas. Sąjunga savo identitetui ir ryšiams naudoja tuos pačius grafinius ženklus, akronimą, simbolius, tinklapių ir elektroninio pašto adresus (www.ldis.eu; info@ldis.eu…ir kt.)

Pabrėžiant idėjinio turinio tęstinumą, naujosios Sąjungos steigiamąją valdybą sudaro 2017 m. Lietuvos dizainerių sąjungos suvažiavime išrinkta valdyba: Algirdas Jazbutis (pirmininkas); Linas Rimkus, Vilius Puronas, Jonas Drejeris, Simonas Savickas ir Tautvydas Kaltenis. Kaip žinia, Lietuvos dizainerių sąjungos veiklą 2018 m. nutraukė neteisėti grupės fizinių asmenų – buvusių LDiS narių ir juos galimai nusikaltėliškai palaikiusių valstybinių institucijų veiksmai. Paskelbta bankrutavusia, tačiau dar nelikviduota Lietuvos dizainerių sąjunga tęsia teisinę kovą teismuose, sėkmingai įrodinėdama tyčinį organizacijos privedimą prie bankroto. Likusi be jai atstovaujančios organizacijos, sveikoji dizaino meno kūrėjų bendruomenės dalis nusprendė nelaukti nepagrįstai ilgai trunkančių teismų baigties ir atversti naują puslapį Lietuvos dizaino istorijoje – įsteigti (perregistuoti) Lietuvos dizaino sąjungą. LDiS siūlo Lietuvos dizaineriams burtis naujiems darbams, palikus praeityje tarpusavio vaidus ir nesutarimus, nepamatuotas ambicijas, garbėtroškas ir piktybiškus nesąžiningų tikslų siekiančius veiksmus.

Lietuvos dizaino sala Kinijoje

Lietuvos delegacija jau penktą kartą sudalyvavo Tarptautinėje kūrybinių ir kultūrinių industrijų parodoje (ICIF 2018) Kinijoje, Šenženo mieste, kuri vyko gegužės 10-14 dienomis. Tai didžiausia tokio pobūdžio kasmetinė paroda Kinijoje, kurią globoja šalies centrinė valdžia – Kinijos kultūros ministerija, Komercijos ministerija, Valstybinė radijo ir televizijos administracija, taip pat Kinijos tarptautinės prekybos skatinimo taryba. Ypatingą parodos statusą pabrėžia ir tai, kad ji rengiama būtent Šenženo mieste, kuris dar vadinamas Kinijos ekonominiu stebuklu.

Į ICIF parodą susirenka dalyviai iš daugiau nei šimto pasaulio šalių. Organizatorių vertinimu, nuo pat ICIF organizavimo pradžios 2004 metais, ši paroda jau sugeneravo daugiau nei pusantro trilijono Kinijos juanių prakybos apyvartą (kas atitinka maždaug 200 mlrd. Eurų).

Lietuvos atstovai dalyvauja ICIF parodoje nuo 2013 metų, tačiau šiais metais jų pasirodymas buvo išskirtinis: tik Lietuvai „Šilko kelio“ salėje šiais metais buvo skirti net du stendai, kuriuose savo produktus, paslaugas ir kūrybinius pasiekimus pristatė įvairios Lietuvos įmonės ir individualūs kūrėjai. Vieną iš dviejų Lietuvos stendų koordinavo Lietuvos dizainerių sąjunga, kartu su partneriais VšĮ Ante Litteram, VšĮ Nacionaliniu plėtros institutu, Baltijos labdaros fondu ir parodinės įrangos  studija „Daba Expo“. Šiame stende buvo pristatyti šie dalyviai: virtualios realybės technologijų įmonė Inlusion Netforms, lietuviškų peteliškių namai „Dom Bow Ties“, drabužių dizainerė Daiva Urbanavičiūtė, dailininkas ir dizaineris Vitalis Čepkauskas. Specialiai parodai buvo išleistas Lietuvos dizainerių sąjungos ir partnerių leidinys „Design Your Life“, kuriame pristatytas Lietuvos dizaino sektorius ir įvairių Lietuvos dizaino kūrėjų pasiekimai.

Antrąjį stendą koordinavo Lietuvos Respublikos ambasada Kinijoje. Šiame stende save pristatė nuotykių parkų įmonė „UNO Parks“, dailininkas vitražistas Nerijus Baublys, mados dizaino ženklas LegCode (Laura Kuprytė).

Šiųmetės Lietuvos ekspozicijos koncepcija išreikšta šūkiu „Design Your Life“, kviečiančiu patiems kurti savo gyvenimą visais aspektais. Ši koncepcija pagrįsta siekiu atsiliepti į šiuolaikinius globalius socialinius ir ekonominius iššūkius, taip pat į Ketvirtosios pramoninės revoliucijos tendencijas, lemiančias skaitmeninės, biologinės ir fizinės plotmių susiliejimą. Šiuo metu kaip niekad yra svarbus holistinis ir tarpdiscipliniškas požiūris į visas gyvenimo sritis, kadangi neįmanoma kurti visuomenės ir visos žmonijos gerovės ignoruojant kokius nors atskirus klausimus. Tad ir požiūris į dizainą jau seniai yra tapęs platesnis: dizainas nebėra vien tik būdas jungti produktų ar paslaugų funkcines ir estetines savybes, – dizainas jau tapo tam tikra socialinės inžinerijos priemone, kuri skatina mokslo, technologijų, kultūros, inovacijų, verslo, pramonės ir visų kitų sričių integraciją. Atlikdamas integruojančio veiksnio vaidmenį, dizainas taiko darnios plėtros ir žiedinės ekonomikos principus. Būtent todėl šiųmečiam Lietuvos stendui apipavidalinti pasitelkta skritulio formos schema, kurios išorėje vaizduojamos pagal žiedinės ekonomikos principus sąveikaujančios sritys, o jų sąveika, kreipiama dizaino priemonėmis, padeda kurti gerovę. Puikus tokios tarpdisciplininės sąveikos pavyzdys – stende pristatytos virtualios tikrovės technologijos: skaitmeninių technologijų pagalba sukurtos virtualios meno galerijos, leidžiančios lankytojams įžengti į meninių paveikslų vidų, pasivaikščioti po fantazijų pasaulį. Technologijos, sujungtos su kūrybiškumu, leidžia ne tik mėgautis netikėtomis patirtimis, bet ir praturtinti ir kokybiškai sustiprinti edukacinius procesus. Šis pavyzdys – tik maža stotelė bekraščiuose kūrybinių industrijų horizontuose.

Parodos dalyviai sulaukė gausaus Kinijos žiniasklaidos priemonių (spaudos ir televizijos) dėmesio. Ilgametis Lietuvos atstovų bendradarbiavimas su Kinijos partneriais leidžia kasmet palankiomis sąlygomis pristatyti Lietuvos kūrybinių industrijų sektorių šioje svarbioje parodoje, garsinti Lietuvos vardą ir didinti Lietuvos organizacijų, įmonių ir individualių kūrėjų bei šios šalies prekės ženklų žinomumą Kinijos rinkoje.

Lietuvos-Kinijos ekonominio bendradarbiavimo konferencija

Tuo pat metu, kai Shenzhenyje šurmuliavo ICIF mugė, kitame pietų Kinijos mieste Fošane (Foshan, 7,2 mln.), kurį baigia praryti milžinas Guangdžou (Guangzou, 14 mln.) vyko Lietuvos-Kinijos ekonominio bendradarbiavimo konferencija, kurioje be kitų ūkio sektorių, buvo pristatyta ir Lietuvos dizaino industrija. Lietuvos dizainerių sąjungos pirmininkas Tautvydas Kaltenis, nušviesdamas 30-metę Sąjungos veiklą, pabrėžė, kad dizainas, kaip kiekvienos šalies pramoninės kultūros lygio atspindys, tapo ypač svarbiu konkurenciniu faktoriumi. Tai paaiškina tokį didelį Kinijos verslo susidomėjimą europietišku dizainu, siekiančio savo pramonės gaminiams suteikti patrauklesnį įvaizdį, atitinkantį pasaulines dizaino tendencijas. Savo vietą šiose didžiulėse ekonominėse slinktyse bando rasti ir Lietuvos dizaineriai.

_MG_8614 _MG_8645 18527098_820517054765569_4734331994598010935_o

Lietuvos dizainas vėl pristatytas Kinijoje

Lietuvos dizainerių sąjunga 2017 m. gegužės 11-15 dienomis vėl garbingai atstovavo Lietuvai ir lietuviškam dizainui didžiausioje Kinijos kūrybinių industrijų parodoje ICIF (International Cultural Industries Fair, Shenzhen), Šenženo mieste. LDiS stende, organizatorių apdovanotą už inovatyvų dizainą, buvo pristatytos kelios dešimtys Lietuvos dizainerių ir įmonių.  Sąjunga išleido specialų Kinijai skirtą ICIF parodos katalogą.

18558913_1059339147501335_8789253812937366679_o 18595262_820489894768285_2752656855998595223_o 18595463_820470041436937_7708971586834496875_o 18620783_820470444770230_4047947750401248120_o ICIF stendas 2017

Kultūros taryba atsisako finansuoti „Dizaino Indeksą“

Lietuvos kultūros taryba, nusprendusi dalinai finansuoti „Dizaino Indekso’2017“ sukūrimą, vėliau voliuntaristiškai pirmininkės D.Urbanavičienės asmenyje nutarė priešingai – neskirti lėšų šiam ir kitiems Lietuvos dizainerių sąjungos projektams. Toks nepaaiškinamas ir beprecedentinis sprendimas apskųstas Administraciniam teismui. Pažymėtina, kad tai toli gražu ne pirmas kartas, kada santykius su Kultūros taryba tenka aiškintis teismuose –  tas pats Vilniaus apskrities Administracinis teismas panaikino 2016 m.  Kultūros tarybos sprendimą nefinansuoti LDiS 2016 m. II pusmečio projektų, o tokį KT sprendimą lėmusią buvusio LDiS nario V.Bernoto ekspertizę – nesąžininga.

Italijos dizaino dienos

Italijos dizaino dienos proga 2017 kovo 15 d. Vilniuje lankėsi žinomas italų dizaineris Gianni Veneziano, kuris, būdamas Italijos dizaino ambasadoriumi Lietuvai, skaitė paskaitą „Back to the Beauty“. Renginį organizavo Italų kultūros institutas, dalyvaujant Italijos ambasadai Vilniuje ir aktyviai padedant Lietuvos dizainerių sąjungai. Kolegai Gianni, su kuriuo po paskaitos turėjome išsamią vakarienę, pritrenkiantį įspūdį paliko ir Vilniaus senamiestis, ir „Dizaino Indeksų“ pristatymas.

 

Gianni VenezianoSegno dei Designer Veneziano20170315_123655 (1)  20170315_193127_0120170315_185551_01