Agnė Dautartaitė-Krutulė

Rugsėjis, Vilnius, prospektas, mugė, žmonių spūstis. Nešu voką kitoj rankoj dukra įsitvėrus į skverną klausia – mama, ar spėsim grįšti svečiai renkasi po pusvalandžio?­ – ir tyliu balsu pridurią – o man dar reik pasipuošti. –  Akistatoj su mintimi kad jau vargiai bespėsim, paspartinu žingsnį ir bėgdama svarstau kas svarbiau ar mylimo vaiko gimtadienis ar tas vokas su mano piešiniu. Vokas sėkmingai patenka į Lietuvos baką, o mes galvotrūkčiais lekiam švęsti dukros gimtadienio. Tą akimirką galvojau tik apie ateinančius svečius ir savo karalaitę… Gyvenimas užsisuko…. ir staiga po daug dienų skambutis iš banko ir taip prasidėjo labiai įdomus procesas.

 

Pradžioj vyravo idėjos paprastumas ir komisijoje vyravo nuomonė kad moneta per paprasta. Palaipsniui gryninosi idėjos – judesys, transformacija, akcentavosi pats virsmo procesas su nežinomybe ir senų, įprastų dalykų praradimu. Persekiojo mintis apie sunkiai suvokiamus būsimus valiutos pokyčius. Dabar kai atsigręžiu juokinga, tuomet kažkaip dramatiškiau matėsi.

 

Įtampą siekiau kurti per sukimosi ir judėjimo iliuziją. Monetoje aversas sunkiai skaitomas, praradęs konkretumą ir aiškumą. Vytis suvokiama asociatyviai lyg žinojimas kad ji yra. Šis simbolio užkadrinis suvokimas man leido savyje atrasti nematmą bet esamą. Supratau, kad tai iššukis parodyti kitiems. Vytis pasirodė atpažįstama ir įžvelgiama, tai, matomai, įaugę į mūsų pasąmonę. Optika suveikė.

 

Hipnozė monetos reverse – prasislinkęs taisyklingų apskritimų išdėstymas kuria besisukančios spiralės įspūdį, ypač išryškėja monetai gaudant sidabro blykčiojimus. Asociacija su vaikišku žaidimu yra sąmoninga tai tartum pinigo ir jo santykio su verte paralelė, kaip bejudinsi šratukas vis vien vietoje nors vizualiai taip kartais ir neatrodo…

Deformacijos įspūdis susikuriantis sukimosi metu, kai daiktai nuspėjamai keičia formą, akcentuoju monetos plonumu ir didumu. Iliuzijai pastiprinti  monetos forma išgaubta. Tai lyg sustabdyta akimirka – sukimęsi pagautas kadras.

Tai kas atrodė paparasta pasirodė ne taip jau parastai įgyvendimama. Dėl monetos nestandartinio dydžio teko paplušėti ir prašyti pagalbos nagrynėjant reglamentuojančius monetas dokumentus, juk tai valstybinio lygmens nuostatos ir jas reikia gerbti. Dėl monetos išgaubimo ir šratelio monetų kalyklos žmonėms teko nemenkai pasistengti įgyvendinant. Tad daug žmonių susibūrė į bendrą darbą ir rūpinosi paskutinio kolekcinio lito gimimu. Mmano kolega dalyvavęs konkurse su manim galiausiai labai pagelbėjo profesiniais patarimais, mano dukra išmoko virti kavą. Beje moneta mano pirmoji, tad jaučiu kaip paaugom visi kas prisidėjo. Džiaugiuosi kad gyvenu tokiam krašte kur galim susiburti. Tikras stebūklas! Tai buvo pats  nuostabiausiais atradimas kurant monetą ir tą dukros gimtadienį visada prisiminsiu kaip išskirtinį.

Kas yra "Dizaino Indeksas LT" ?

Pasitelkę statistikos duomenis bemat galėtume sužinoti bet kokius indeksus –  bendrojo vidaus produkto dydį, tenkantį vienam gyventojui, infliacijos rodiklį, vartotojų kainų indeksą, kūno masės ir netgi laimės indeksą. O koks yra dizaino indeksas? Pasaulio, Europos ar Lietuvos? Ar tokį indeksą įmanoma fiksuoti, pateikti, apskaičiuoti? Ar bent nujausti? Juk iš tokio dizaino indekso galima būtų labai daug spręsti apie šalies kultūros, pramonės lygį, visuomenės poreikius ir lūkesčius, požiūrį į aplinką ir pačius save. "Dizaino Indeksas LT" - tai daugiametis projektas, kurio tikslas pademonstruoti pasauliui Lietuvos dizaino pasiekimus.