Geriausi Lietuvos dizainerių darbai 2015

Marius Paulikas

Orbitinis viešbutis: dizaino koncepcija

XXI a. augant kosmoso industrijai reikalingas šviežias požiūris į žmogaus gyvenimą orbitoje – ne tik sprendžiantis kertines gyvybės palaikymo problemas, bet apimantis visą astronauto gyvenimo procesą. Šiame kontekste susiformavo ambicinga dizaino magistratūros darbo tema „Dizainas nesvarumo būklėje“. Per kosmoso turizmo prizmę nagrinėjamos ergonominės, estetinės, fiziologinės bei psichologinės problemos, kylančios dėl nesvarumo būklės ir kitų unikalių faktorių Žemės orbitoje. Konceptualiais interjero erdvės bei įrangos pasiūlymais sprendžiamas gyvenimo procesas kosmose: miegas, mityba, asmens higiena, rekreacija. Pagrindinės projekto dalys: modulinės kosminės stoties schema, gyvenamasis modulis „Terra“ ir sporto/pramogų modulis „Rama“.

 

„Terra“ modulis susideda iš dviejų apartamentų, sujungtų tuneliu, ir talpina 4 žmones. Apartamentai – riestainio pavidalo patalpa, apsisukanti aplink centrinį tunelį – turi panoraminius langus į Žemę iš vienos pusės, ir integruotą virtuvės zoną – iš kitos. Centrinėje modulio dalyje įkomponuotos šešios mažesnės kapsulės miegui ir asmens higienai. Vienvietė miego kapsulė talpina miegmaišį, interaktyvų ekraną ir bagažo zoną. Tuo tarpu higienos kapsulė talpina įvairius asmens higienos įrenginius, kurių pagrindiniai:

  • 0-G kūno prausyklė – hidraulinė kempinė, automatiškai paduodanti ir nusiurbianti vandenį nuo kūno, taip supaprastinant prausimosi procesą mikro-gravitacijoje.
  • 0-G tualetas abejoms lytims, kuriame naudojama balno tipo sėdėsena pašalina kompleksiją ir nepatogumus, būdingus įprastiniams kosminiams tualetams.

 

„Rama“ modulis padalintas į dvi dideles erdves – sporto salę ir pramogų salę („Kokoną“). Pagrindiniai pasiūlymai ir koncepcijos šiame modulyje:

  • Hibridinis treniruoklis – plokštumoje integruotas įrenginys, sujungiantis elastingus diržus ir bėgimo takelį į vieną universalų treniruoklį.
  • Žiedinis dviratis – minamas treniruoklis, važiuojantis žiedine trasa, išcentrinės jėgos dėka dalinai simuliuoja Žemės trauką ir taip suteikia terapinį poveikį visam kūnui.
  • Propelerinė judėjimo priemonė, užmaunama ant rankos, leidžia laisvai judėti nesvarumo būklėje be atspirties taškų.
  • „Kokonas“ – didžiulė atvira erdvė, padengta minkštais interaktyviais LED ekranais, įgalina komandinius/akrobatinius žaidimus ir kitokias futuristines pramogas.

Pagrindinė projekto realizacija – 12 min. trukmės video animacija:

https://vimeo.com/133893160

1. OrbitalHotel 2. Apartment1 2. Apartment2 2. CentralTunnel 3. SleepCapsule 4. HigieneCapsule1 4. HigieneCapsule2 5. Sports1 5. Sports2 6. Cocoon1 6. Cocoon2 6. Cocoon3

Kas yra "Dizaino Indeksas LT" ?

Pasitelkę statistikos duomenis bemat galėtume sužinoti bet kokius indeksus –  bendrojo vidaus produkto dydį, tenkantį vienam gyventojui, infliacijos rodiklį, vartotojų kainų indeksą, kūno masės ir netgi laimės indeksą. O koks yra dizaino indeksas? Pasaulio, Europos ar Lietuvos? Ar tokį indeksą įmanoma fiksuoti, pateikti, apskaičiuoti? Ar bent nujausti? Juk iš tokio dizaino indekso galima būtų labai daug spręsti apie šalies kultūros, pramonės lygį, visuomenės poreikius ir lūkesčius, požiūrį į aplinką ir pačius save. "Dizaino Indeksas LT" - tai daugiametis projektas, kurio tikslas pademonstruoti pasauliui Lietuvos dizaino pasiekimus.